پروژه‌ها
1- تحلیل تصاویر مغزی نوزادان
    این طرح پژوهشی که با همکاری دانشکده پزشکی دانشگاه پیکاردی فرانسه به انجام می‌رسد به دنبال استخراج اطلاعات ساختاری مغز نوزادان با استفاده از تصاویر تشدید مغناطیسی و در موارد خاص تصاویر CT از سر نوزاد می‌باشد. از سال 1382 تا کنون پنج طرح پژوهشی بین‌المللی با حمایت دولتین ایران و فرانسه با محوریت تحلیل تصاویر مغزی نوزادان در این آزمایشگاه به انجام رسیده است. در همین چارچوب پنج رساله دکتری مشترک بین دو دانشگاه به انجام رسیده و یا در حال انجام می‌باشد. همچنین بالغ بر 10 مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی و چندین مقاله در کنفرانس‌های معتبر انتشار یافته است.
   اخیراً این محور پژوهشی موضوعات تحلیل کارکردی مغز را علاوه بر تحلیل ساختار مورد توجه قرار داده و مدل‌سازی توام ساختاری و عمل‌کردی مغز نوزادان طی سالیان اخیر در این آزمایشگاه در حال انجام می‌باشد. دسترسی به داده‌های نوزادان و بهره‌گیری از همکاری متخصصین زبده اعصاب نوزادان از مزایای مهم آزمایشگاه بینایی ماشینی و پردازش تصاویر پزشکی می‌باشد.

2- تحلیل تصاویر CT ریه
   هدف این طرح پژوهشی کمک به تشخیص و درمان بیماری‌های ریوی از جمله سرطان و بیماری‌های ژنتیک ریه می‌باشد. این طرح از سال 1380 با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران  و مرکز تصویربرداری بیمارستان امام خمینی (ره)  در قالب طرح‌های پژهشی مصوب به انجام رسیده و تا کنون یک رساله دکتری و چندین پایان‌نامه کارشناسی ارشد با محوریت تحلیل تصاویر CT ریه تعریف و اجرا شده است. همچنین تا کنون مقالات متعددی در همین رابطه در مجلات و کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده است.
   یکی از مزایای مهم آزمایشگاه در این حوزه پژوهشی در اختیار داشتن داده‌های بومی و نظرات متخصصین برجسته برای تحلیل و بکارگیری نتایج در داخل کشور می‌باشد به‌نحوری که جایگاه آزمایشگاه را در این حوزه ارتقا بخشیده است.

3- ردیابی اهداف در ویدئو 
   این آزمایشگاه از بدو تاسیس در حوزه ردیابی اهداف تصویری پروژه‌های متعددی را به انجام رسانده و تا کنون یک رساله دکتری و چندین پایان‌نامه کارشناسی ارشد در این حوزه به انجام رسیده و حاصل این پژوهش‌ها ایجاد سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و الگوریتم‌های ردیابی در حوزه‌های پزشکی و غیر پزشکی بوده است. در همین رابطه چندین طرح پژوهشی با همکاری صنعت در آزمایشگاه به انجام رسیده و تجهیزات پیشرفته‌ای نیز برای پژوهش‌های مشابه در اختیار آزمایشگاه قرار دارد. علاوه بر این مقالات پژوهشی متعددی در مجلات و کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده است.
   یکی از پژوهش‌های جاری آزمایشگاه توسعه روش‌های ملهم از سامانه‌های زیستی برای ردیابی اهداف تصویری است.

 
تاریخ به روز رسانی:
1398/10/24
تعداد بازدید:
1196
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.